Elkezdtem egy regiment posztot már arról, hogy nekem most egy ideje mennyire rossz, és, hogy ezek a dolgok, nyírják, reszelik, dörzsölik lefele az életerőmet, motivációmat, és, hogy általában is olyan de nagyon jaj. Főleg azért kezdtem el ezeket az írásokat, mert azt hittem, hogy nagyjából az alján vagyok, és már látom a végét. De amikor a taktikusan jó előre hozott nyaralásunknak is elhozta a nem várt véget egy traktor Sienától nem messze, én meg ott álltam az angolmentes, olasz vidéken, egy jobboldalilag tekintélyes mértékben lezúzott Toyotával, ahelyett, hogy másodszor is felvertem volna futócipőm zajával a hajnali, toszkán őzeket és nyulakat, meg ahelyett, hogy újra futottam volna Cinque Terre tengerparti sétányain és alagútjaiban, akkor megérteni véltem, hogy a szarvihar addig tart, ameddig ő akar, és nem addig, amíg én azt elképzelem.
A nagyjából egymillió forint nullára írását, meg az egyéb, nem futásreleváns, vagy itt, etikai megfontolások miatt nem megemlítendő nyavalyákat elegánsan félretolom. Elmesélem azt, ami ide tartozik, gondolom amúgy is mindenkinek megvannak a saját történetei, amikor mindenféle fos, külső tényezők miatt nagyjából eljut, vagy el tudott volna jutni oda, hogy már igazán a futásba sem lehet menekülni, mert gyakorlatilag élni sincs kedve.
"A futás mindig ott van", "a futásba mindig el lehet menekülni" mantrák nem minden típusú embernél működnek. Én elég sokáig áltattam magam azzal, hogy nálam igen frankón pörög az, hogy kifutom magamból az ideget, írtam is erről sokat. De nem is kell mindig az ideg, ennyire nem rossz a helyzet, elég csak gondolkoznom, beszélgetnem, újra élnem, rakosgatnom, feldolgoznom. Ez még mindig jól megy, de az utóbbi időkben arra kellett rájönnöm, hogy sokkal jobban esik örömből futni, úgy, hogy kerek és egész vagyok, mint úgy, hogy hangyázik a fejem a sok agyfasztól. Jobb békésebben utaznom magamban, amíg visznek a lábaim.
A motiváció teljes elvesztését jobbnak látom elkerülni, ahhoz nem is tudom, minek kellene történni. Nem is akarom megtudni. Elég azt megélni, hogy néha vagyok annyira kinyírva, megrágva és kiköpve, hogy igen - nem indultam el futni. 130 kilométerem lett májusban. Ha visszagondolok arra, hogy a legutolsó, hajnali 9 km alatt mit éltem meg Olaszországban - mondjuk még azelőtt, hogy meglepett a reggeli kakiinger -, akkor azt kell, hogy mondjam, ez legalább fantasztikus 130 km volt.
Szóval mi rántotta ki a szőnyeget? Hát mondjuk
A Garmin Fenix 3 halála...
Mintha a szíjában lett volna az ereje, mint egy kicsi Sámson, olyan volt ez az óra. Alapvetően meglepő, hogy milyen későn vettem észre, hogy kb két percre vagyok attól, hogy leessen kezemről a Fenix, mert szerettem nézegetni, forgatni. Sok ilyen érzelmes szart írok, szóval gondolom nem meglepő, hogy tárgyakhoz is hozzá tudok nőni, és nekem a Fenix minden mikrokarca arról mesélt, hogy mennyi időt töltöttünk együtt. Gollam tényleg szeretni ő drágaságát.
Soha egy percig nem kérdőjeleztem meg a megbízhatóságát, pontosan tudtam minden hülyeségét, tudtam, hogy kalkulál alagútban, hol fog gyors, vagy lassú kilométert mérni, tudtam meddig bírja szuflával, vakon elnavigáltam rajta akármelyik esti futásomon, soha egyetlen percig nem hagyott cserben - pontosan két éven keresztül nem.
Komolyan, mintha a szíjában lett volna az ereje, mert ahogy leesett a bújtató és gyakorlatilag az egész pántot már csak pár milliméter anyag tartotta, egyszer csak megbolondult az óra.
Igazából az új szoftver lehetett a baja, mostanában a Huawei - bluetooth - sportóra fronton küzdenek a Garminnál, ezért kaptunk egy új verziót. Tök mindegy. Az óra akksija egyszer csak Titanic módjára elkezdett merülni, de olyannyira megállíthatatlanul, hogy még kikapcsolt állapotban is képes volt akár teljesen nullára száradni órákon belül, teljesen mindegy volt neki, mit csinálok vele.
Ezt igen rossz néven vettem, mert bármikor mentem futni, úszni, Danit kísérni, figyelnem kellett rá, hogy biztosan maxra legyen töltve. Megszoktam, hogy civilben is a Fenixet hordom, de ez a szokás értelmetlenné vált.
A hirhedt Garmin Support Center újból rászolgált a hírnevére, mire kaptam egy, egyetlen egy értelmes választ, addigra már rég átmentem korai Android üzemmódba és túl voltam számos szoft és keményebb reseten, szoftver újrarakáson és downgrade-elésen, valamint mindezek még számosabb kombinációin.
A downgrade, egy régebbi szoftver felrakása különösen izgalmas volt. Az egyes szoftververziók meg a szükséges leírások elérhetők az internet egyes sikátorainak sötét bugyraiban, ahova soha nem süt be a nap és csak ritkán és félve lép az ember.
Ki tudja miért, ezeknek a verzióknak az első hatvan byte-ja redundáns, szóval törölni kell. A pórnép (én) azt hinné, hogy elég notepadben az első hatvan karaktert törölni - nagyjából azért észrevehető, hogy mi ismétlődik, bocsánat redundál, hiába van klingonul írva. De lófaszt. Nem ment. Szóval, én, a kettes számrendszer rabszolgája megnyitottam egy hexaviewert, ami annyira bonyolult dolog, hogy el sem tudom magyarázni, hogy mi az, de higgyétek el, hogy egy szörnyűséges, világpusztításkompatibilis lézer IT fegyver, csak az arra felkészültek kattintsanak a linkre. Na, itt kellett törölni az első hatvan bájtot. Bitet. Nem. Bájtot. Valamit, ami sokkal kisebb mint a giga, az iphone-om például meg sem érezte volna. Annak harminckettője is van gigából.
A szoftververzió viszont megérezte a kártékony összetevő eltávolítását, mert miután elneveztem a file-t GUPDATE.GRN-nek és becsempésztem az órám mapparendszerébe, a kis buta azt hitte, hogy kapott valamit újat és szorgalmasan elkezdte telepíteni, hát majd megzabáltam.
Hamarosan büszkén kiírta, hogy neki most 8.70-es firmware-je van (ez remélem ugyanaz mint a szoftver, mert szinonímaként akarom használni a szóismétlések elkerülése végett, nehogy én magam redundáljak).
Igen büszke voltam magamra, és reménnyel eltelve vártam két percig, amely két percben a világ újra kerek és egész és tökéletes volt.
... 99%...98%...
Nos, nem tartott sokáig.
A Garmin Support Centernek május nyolcadikán írtam először, és huszonkettedikén lett vége - hát végülis majdnem a világnak is. Pontosan két hét alatt vagy négyszer kaptam előre megírt sablonválaszt anélkül, hogy bármit is elolvastak volna abból, amit írtam nekik, nem egyszer betűre ugyanazt a szöveget. Amikor végre eljutottunk odáig, hogy 78.68 fontért kapok egy cserekészüléket, még akkor is elírányítottak a Navi-Gate Kft-hez, mert látták, hogy magyar postai címet adok meg. A Navi-Gate pont úgy, ahogy apósom órájának garanciáztatásakor is, jófej módon válaszolt, hogy nekik semmi közük sajnos az ügyhöz, és kérték a Support Centert, hogy segítsenek nekem.
Hinnétek vagy sem, erre még mindig ki tudták küldeni, hogy bizony akkor nekem replacement lesz, ami 78.68 fontba fog kerülni és adjam meg a postai címem.
Ekkor nyúltam nem magamhoz, de majdnem, de aztán mégis inkább a chathez. Hogy miért nem korábban tettem ezt, azt nem tudom, főleg, hogy Charlotte öt perc alatt elintézte nekem, hogy kapjak egy linket ahol meg kellett adnom a bankkártyám adatait, amelynek kitöltése után kaptam egy RMA számot, ami a Garmin Support Centernél egyenlő a mennybemenetellel.
A cseréről kiderült, hogy REFURBISHED óráról van szó, ami annyit jelent, hogy valószínűleg egy olyan szerencsétlen mint én visszaküldte az óráját, amit renováltak, kipucoltak, kicserélték benne, amit kell, felpolirozták, tettek rá új dísztárcsát, visszatekerték a kilométert és két hétig újszagú wunderbaum légfrissítőbe hempergették.
Magyarul mégiscsak létezik az, hogy a Garmin belenyúl az órákba. A cég eléggé hírhedt arról, hogy nem javít, nem cserél alkatrészt, de még csak akkumulátort sem. Az emberi civilizáció éppen lehúzza a saját bolygóját a vécén, mikroműanyagokba és kilométerszéles szemétszigetekbe fulladunk, de a Garmin, az egyik legjelentősebb outdoor és egyéb cég nem cserél akkumulátort, nem javít, csak egy év garanciát ad. Aztán mitadisten, kiderül, hogy amikor úgy jön ki a lépés, mégis csak javít, és összerak egy órát - harmincezer forintért.
Garmin, Garmin, mihez kezdjek veled? Ez a cég olyan technikai ökoszisztémát ad, amit a Suunto egyelőre nem tud nyújtani - amit baromira sajnálok, mert véleményem szerint talán jobban igyekezne, ha pl a Polar nem lenne háromszor lekörözve. Ha a Suuntonak is lenne olyan plusz szolgáltatása, mint mondjuk a Garmin-féle Running Dynamics. (De jönnek fel Apple-ék, Xiaomiék, és mindenkiék, mint a talajvíz a mélygarázsunkban, talán ez ösztönözni fogja őket.)
A Fenix 3 tehát pontosan két év után visszautazott Angliába, és újabb kínkeserves várakozás után végre a héten megkaptam a kvázi-új órámat.
Mivel elég sokára derült ki, hogy a Garmin valamennyire meg tud és hajlandó is menteni, addigra kínomban lecsaptam egy Hervises, akcós, kuponos Fenix 5-re, MAGYAR garanciával. Ezzel a rendeléssel sem történt semmi jó ideig, késett, beragadt, majd végül három telefonos próbálkozás után tegnap ő is megérkezett. Mindössze egy hónap teljes idegvesztés után van nem egy, hanem két vatta új órám. Ha valakinek kell hatvanért egy új lelkű Fenix 3, pulzuspánt nélkül, Nemmaratonman signature verzióban, három hónap Garmin UK (csak a chat) garival, ne fojtsa magába.
A híres MAGYAR nyelvű használati utasítás. Többezer forintba kerül megvenni, ha valaki nem itthoni boltból rendelt, és nem vágja a külföldit.
Rolex, Breitling, Luivitton, minden van, eredeti!
Az első este, amikor csak a telefonos Stravaval, óra és pánt nélkül mentem ki, azt vettem észre, hogy évek óta nem éreztem ilyen meztelennek magam, annyira bátor voltam! Ugyan át kellett állítani a telefon nyelvét angolra, mert kétszer bírtam végighallgatni, hogy fonetikusan bemondja a csaj, hogy p-o-ss-o-i-n-g, r-e-ss-u-m-i-n-g, l-á-ss-t k-i-l-ó-m-é-t-e-r f-i-v m-i-n-u-t-e-ss t-h-i-r-t-i-f-i-v- ss-e-cc-o-n-d-ss. Egy idő után a kilométer bemondást is kiírtottam, mert a zene utána nem hangosodott vissza az iphone-on, utána csak Angela Bofill I Do Love You, bajszospornósan, lassúszaxizva induló zenéje, meg a California Soul maradt. Nem is volt rossz futás.
A csecsnélküliség
Lila Bob is visszament a Nyúlcipőhőz. Ahogy már a tesztposztban is írtam, a cipzár a gyenge pontja ennek a cuccnak, és odáig jutottam a leggyakrabban használt baloldali zsebbel, hogy többször akad, mint, hogy normálisan be tudom húzni. Nem akartam súlyosbítani a helyzetet, még a fél év lejárta előtt visszavittem a boltba, mert egy teljes áron ötvenötezer forintos cuccon - bár egy huszonkettőezer forintos zsáknál se - ne kelljen már azon feszengenem ennyi idő után, hogy be tudom-e zárni normálisan a telefonom a zsebébe?
A boltban telefonos segítségkérés után jegyzőkönyvet vettek fel, hogy majd meg lesz mutatva "a Salomonos csávónak", és majd a cég eldönti, hogy bukom, vagy nem bukom. Kínos lenne bukni, főleg azt nézve, hogy Nagy Tünde 14 óra alatt ért be az Aoinkínja zsákjával a Salomon szponzorálta UTH-n. Lenne hova kaparni és igyekezni a franciáknak. Kiváncsi leszek az idei infografikára.
A zsákkal egyelőre még nincs semmi, bár a jegyzőkönyvön szereplő "nagyjából két hét" már lejárt, de nem volt se idegem, se időm ezzel foglalkozni. A kocsit hordtam karosszériáshoz, bontókat hívtam, hogy melyik irány érné meg jobban. Aztán úgy alakult, hogy új autót nézünk, és végül is a mai napra révbe érni látszik az idegrendszerem a millió hercehurca után. Lesz kocsi - mintegy két évvel korábban, mint ahogy azt szántuk volna, van két órám, és mivel a szeptemberi Wachaura maratonra készülök, talán egy ideig megleszek zsák nélkül.
UPDATE 2018.06.19. 13:10 - egy perce hívtak a Nyúlcipőbolt körúti boltjából, hogy jó hír van, Lila Bob ki lesz cserélve. Persze ez is pár napba kerül, mert nincs náluk, de nem volt egyszerű történet ez sem, így hát valóban örülök.
Nagyon szépen megköszöntem, még egyszer elnézést kértek, amire minden igyekezetemmel is annyit tudtam mondani, hogy mind a ketten tanultunk belőle. (De kedvesen mondtam, nem faszparaszt üzemmódban!!)
Május 22-én adtam le Bobot. Minden más miatt jó nagy időt hagytam a boltnak, hogy valami történjen, ez volt az első hibám, mert ha nem nyomod, semmi nem fog történni. Örökérvényű tanulság.
Múlt hét szerdán telefonáltam először. Állítólag nagyon nyögvenyelősen haladt az ügy a Salomonnal, ők kértek be még pluszban fényképet a mellényről - nem tudom, mi tart sokáig egy fénykép elkészítésében. Kontaktálni fognak a főnökkel, elnézést és pár nap türelmet kértek.
Tegnap, hétfőn telefonáltam újra, akkor azt mondták, hogy a boltvezető még nem tudott beszélni a főnökkel. Ekkor borítottam, hogy az nekem nem hihető, hogy ez majd egy hét alatt nem sikerül, és én igazán nem akarok fogyasztóvédelmi... blablabla. Visszahívnak. Jó, hívjanak.
Visszahívtak. A Főnök szabin volt, a Salomontól is szabin voltak, de most mindenki előkerült hirtelen és holnapra meg lesz az elbírálás.
Most pedig Bob újjászületik. Gyűlölöm, hogy ez kell hozzá, hogy minden egyes lépést kényszeríteni kell, fenyegetőzni kell, harcolni kell. Annyira szégyelltem anyumat gyerekkoromban, amikor a boltokban veszekedett. Veszekedett a pénztárosokkal, az eladókkal, a KERMI-vel, visszavittük a savanyú tejet, az avas mákot, az előre lékelhetetlen, ízetlen dinnyét, az első mosásra kinyúlt iskolaköpenyt és a kétszer használt edzőcipőt.
Azóta eltelt 30 év, felnőttem, elkényeztetett budai fiú lettem, kanyarban sincs már a városszéli lakótelep, nincs már meg az ABC, nincs már meg a cipőbolt a főutcán sem. Viszont már értem Anyát (pedig neki a túlélésről szólt ez az egész, és csak másodsorban az elvről), mert ezek a végtelenül demotiváló harcok megmaradtak - és mint a Garmin esetében látjuk, hozzáállásban ez kijezetten nem orszásspecifikus.
--
A nyár Wachau előtt
Gergőt jól megfenyegettem itt a blogon, hogy majd esetleg benevezek náluk egy újabb tervre. És végül meg is tettem. Semmi kedvem nem volt az elmúlt időszak után saját kútfőből okosnak lennem. Semmi másra nem vágyom, csak, hogy valami végre külön harcok nélkül is működjön. 16 hetes tervekkel lehet náluk találkozni, és az egyik utolsó nagy idegességem pont ez volt, hogy most álljak neki óra nélkül, vagy ne álljak neki, vagy állítsam őket helyzet elé, hogy nekem nincs 16 hetem. Bár elképzelni nem tudom, hogy, de lehet náluk nem pulzuskontrollos tervezést is kérni - a tesztfutás miatt kellett valamiféle döntést hoznom. Végül persze őket terheltem be a nyűgömmel, és Ági a nyígkapcsolati felelős munkatárs baromira odatette magát, mert egy félkészen elküldött emailből is frankón vágta, hogy mit akarok, és betették nekem úgy a programot, hogy szeptember 23-án érjen véget szeptember 30. helyett. Működik egy szolgáltatás, elképesztő, de komolyan. Elindult a buli. Olivérben és Gergőben az a csodálatos, hogy akkor is írnak és küldenek napi három emailt fejenkét, amikor Oli UK-ben, Gergő pedig Dániában van, egyszerűen fáradhatatlanok.
Gyorsan futottam egy tesztfutás előtti futást - még óra nélkül, telefonnal meg Stravaval. Meleg is volt, le is szartam pár hétig az egészet, mégis kihoztam egy lassabb indítással is 5:38-as 5 km-t. Másnap a UPS kihozta a Fenix 3-mat, én életemben először öt perces tempón (éppenhogy) belül lefutottam az öt km-t, majd otthon összeomlottam és megittam vagy három citromos sört. Az éppen nyaraló Olivér és Gergő pedig valahogy csak összeült a grafikonjaim felett és együtt kiszámolták nekem a zónáimat - Végül is Dánia már Shakespeare korában sem volt messze Angliától.
Az elkövetkezendő hónapokban 151-es pulzus környékén fogom lebegtetni a nyelvemet Dél-Buda közúti és játszóteres kútjai között, adott esertben mindkét csuklómon egy-egy Garmin Fenix órával, hogy végre valami menőséget is érezzek.